January 29, 2023

Brendi pothuajse i panjohur veshjesh sot vlen €150 milionë shkaku i Zelenskit

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy (44) është shfaqur në publik me uniformën e tij të veçantë jeshile ulliri ose kamuflazhi, edhe kur takohet ose viziton përfaqësues të vendeve të tjera.

Pak ditë më parë, Forbes zbuloi se Zelenskyi vesh markën ukrainase të veshjeve M-TAC, e cila zakonisht prodhon pajisje gjuetie dhe turizmi, si dhe pajisje të ndryshme armësh, veshje, këpucë ushtarake dhe taktike. Përveç Zelensky, këtë markë e mban edhe Komandanti Suprem i Forcave të Armatosura të Ukrainës, Valery Zaluzhny, si dhe qindra mijëra ushtarë dhe civilë në Ukrainë.

Megjithëse agresioni rus kundër Ukrainës ka shkatërruar shumë kompani dhe korporata, kryesisht sipërmarrës të vegjël dhe të mesëm, ai ka qenë shumë i frytshëm për M-TAC pasi shitjet e tij janë trefishuar nga shkurti e deri më tani. Është zgjeruar prodhimi në Kiev, është hapur edhe një fabrikë në Lviv, janë të punësuar 750 rrobaqepëse, të cilat punojnë në 3 turne dhe sipas parashikimeve financiare të ekspertëve, të ardhurat vjetore duhet të jenë rreth €150 milionë.

Kompania M-TAC u themelua nga Alexander Karashev nga Kievi në fillim të viteve 2000. Në atë kohë, pajisje të tilla nuk mund të gjendeshin në Ukrainë, dhe Karasev vendosi ta kthejë hobin e tij në një biznes.

Financial World