January 28, 2023

Çfarë zotëron Bernard Arnault, njeriu më i pasur në botë?

Kryetari dhe CEO i konglomeratit të mallrave luksoze LVMH, Bernard Arnault, mirëpret Vitin e Ri 2023 si njeriu më i pasur në botë, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg.

Këtu janë disa nga gjërat më të shtrenjta që zotëron Bernard Arnault

Portofoli i brendeve luksoze
Ngritja e tij në krye filloi në vitet 1980 kur ai u fut për herë të parë në modë, me $15 milionë nga biznesi i ndërtimit të babait të tij. Që atëherë Arnaud ka blerë brende luksoze dhe mediat franceze i kanë vënë pseudonimin “Ujku me pallto kashmiri”.

Në vitin 1987, konglomerati LVMH u krijua nga bashkimi i Moët & Chandon dhe Hennessy, prodhuesit më të mëdhenj në botë të shampanjës dhe konjakut. Arnaud bleu brendet kryesore luksoze evropiane, duke përfshirë brendin e modës Givenchy (1988), parfumin francez, gjigantin e kozmetikës dhe kujdesit të lëkurës Guerlain (1994), brendin francez të artikujve lëkure luksoze Céline (1996), brendin italian të bizhuterive Bvlgari (2011), shtëpinë e modës pariziane Christian Dior (2017), brendi amerikan i bizhuterive dhe aksesorëve luksoz Tiffany & Co. (2020) dhe brendin luksoz italian Off-White (2021), i cili “mblodhi” gjithsej 75 brende më të mira.

Përveç brendeve luksoze, Arno mori drejtimin e aktiviteteve të tjera të biznesit si hotele, vepra arti, jahte dhe kulturë.

Superjahte
Në vitin 2008, Arno u interesua për jahtet, kur bleu për herë të parë kompaninë luksoze holandeze të ndërtimit të anijeve luksoze Royal Van Lent dhe prodhuesin e famshëm britanik të jahteve Princess Yachts International. Një jaht luksoz i quajtur Symphony, në pronësi të Arnos, është ndër 100 superjahtet më të mira në botë.

Arte
I njohur për koleksionin e tij të artit të klasit botëror, koleksioni i gjerë i artit bashkëkohor të biznesmenit francez përfshin piktura nga Picasso, Andy Warhol dhe Henry Moore.

Hotele luksoze
Cheval Blanc dhe Belmond Hotel janë në pronësi të LVMH, duke ofruar ekstravagancë si askush tjetër. Cheval Blanc është një hotel luksoz me 72 dhoma dhe suita. Hoteli ka gjithashtu butikët e vet LV dhe Dior.

Villa Saint Tropez
Arnaud zotëron një vilë të madhe në stilin kështjellë në St. Tropez, Francë, e cila ka shumë dhoma gjumi, një pishinë të hapur, një fushë tenisi, një kinema dhe dhoma të veçanta të stafit.

Avionë privatë
Arno thuhet se shpenzoi $40 milionë për avionin e tij privat Dassault Falcon 7X.

Bloomberg