November 27, 2022

Arabia Saudite deponon $5 miliardë në bankën qendrore turke

Arabia Saudite është gati të depozitojë $5 miliardë në bankën qendrore të Turqisë, një nxitje e madhe për përpjekjet e Presidentit Recep Tayyip Erdogan për të mbajtur të qëndrueshme lirën.

Mbretëria është në fazën “përfundimtare” të negociatave në lidhje me një ofertë ndihme për Turqinë, tha një zëdhënës i ministrisë së financave të Arabisë Saudite, duke konfirmuar një raport të mëparshëm nga agjencia e lajmeve Reuters.

Dhe Ministria turke e Financave konfirmoi se të dy vendet së shpejti do të përfundojnë marrëveshjen, raporton Bloomberg.

Kjo marrëveshje, e cila do të nënshkruhet së shpejti, i jep fund armiqësisë së gjatë midis qeverisë turke dhe asaj saudite. Ajo përfaqëson gjithashtu një fitore të madhe për Erdoganin, i cili në fillim të këtij viti bëri thirrje për ndihmë financiare për vendet arabe. Shefi i tij i financave, Noureddine Nebati udhëhoqi negociatat në të cilat ai siguroi ndihmë nga mbretëria, si dhe nga Katari dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Erdogan tha më herët për mediat se rezervat e Turqisë ka të ngjarë të rriten në $130 miliardë, nga një kulm prej $117.5 miliardë në nëntor.

Bloomberg