November 27, 2022

Kur ndërtimi dhe bizhuteritë takohen: Rrokaqielli më i lartë në botë po ndërtohet në Dubai

Firma e ndërtimit Binghatti me bazë në Dubai është bashkuar me kompaninë e bizhuterive luksoze Jacob&Co për të ndërtuar atë që ata pretendojnë se do të jetë ndërtesa më e lartë e banimit në botë, me një majë në formë kurore, raporton arabianbusiness.

Për momentin, rekordi mbahet nga kulla Central Park i New Yorkut (472.4 metra), ndërsa lartësia përfundimtare e rrokaqiellit Burj Binghatti ende nuk është specifikuar.

Është planifikuar të jetë më shumë se 100 kate, me prona me dy dhe tre dhoma gjumi në zonën e Business Bay, tha firma e ndërtimit.

Koncepti i ‘hiperkullës’ do të përfshijë një pishinë pafundësie me pamje nga horizonti i Dubait, si dhe një shërbim brenda shtëpisë që ofron kuzhinierë privatë, truproja, shoferë dhe kuzhinierë.

– Majat në formë diamanti që prekin qiellin ngjajnë me një kurorë të vërtetë, të frymëzuar nga dizajnet e bizhuterive të Jacob & Co. Ky është kulmi i narrativës luksoze që shton madhështi shtesë në horizontin e qytetit – tha Muhamed Binghati.

Kulla asimetrike pritet të përfundojë në vitin 2024.

Arabian Business