November 27, 2022

Virgin Galactic i Branson mori leje për fluturim deri sa gara e turizmit hapësinor nxehet

Kompania e anijeve kozmike të miliarderit Richard Branson, Virgin Galactic (SPCE.N) tha të Premten se mori miratimin nga rregullatori i sigurisë së aviacionit amerikan për të fluturuar njerëzit në hapësirë, duke rritur presionin ndaj rivalëve në sektorin e sapolindur dhe të shtrenjtë të turizmit hapësinor.

Aksionet e ndërmarrjes u rritën deri në 40% në $56,40, më e larta e tyre që nga shkurti, pas më shumë se dyfishimi në vlerë të këtij viti.Miratimi nga Administrata Federale e Aviacionit (FAA) vjen në një kohë kritike për Branson deri sa kompanija e tij hapësinore përballet me themeluesin e Amazon.com (AMZN.O) Jeff Bezos Blue Origin dhe Tesla Inc (TSLA.O) bosi Elon Musk SpaceX .

Bezos, Branson dhe Musk kanë investuar miliarda dollarë në startapet e tyre të raketave.

Kompania ka thënë se ka më shumë se 600 rezervime për fluturimet në hapësirë, me çmim 250,000 dollarë për një biletë.